Wśród podstawowych czynności niezbędnych do prawidłowego działania pojazdu znajduje się wymiana oleju do silnika samochodu. Za jego sprawą dochodzi do poprawnego smarowania silnika, co zapobiega tarciom i uszkodzeniom. Zatarty silnik wiąże się z awaryjnością, która nie jest możliwa do naprawy i można już go tylko wymienić. Olej do silnika samochodu zabezpiecza przed występowaniem rdzy oraz odkładaniem się na ściankach zanieczyszczeń i osadów. Dodatkowo wpływa na właściwą temperaturę.

Rodzaje olejów

Wyróżnia się następujące rodzaje olejów:

  • mineralne – używane do starszych silników, przy których istnieją uszlachetnione destylaty ropy naftowej,
  • półsyntetyczne - stanowiące mieszankę oleju mineralnego i syntetycznego,
  • syntetyczne – uzyskiwane poprzez procesy chemiczne bazy olejowe, takie jak olej poliestrowy.

Olej silnikowe klasyfikuje się według lepkości, które opisuje się, używając zwrotu 15W30. wg SAE (z języka angielskiego Society of Automotive Engineers). Istnieje podział klas:

  • zimowe (charakteryzuje się najlepszą lepkością przy ujemnej temperaturze, najgorszą w dodatniej temperaturze): 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W,
  • letnie (cechuje ją najmniejsza oraz największa lepkość przy dodatniej temperaturze): 8, 12, 16, 20, 30, 40, 50, 60.

Wymiana oleju

Olej do silnika samochodu - jeden z cenniejszych płynów eksploatacyjnych dla pojazduKażde auto posiada w instrukcji obsługi informacje dotyczące zalecanego czasu oraz przejechanych kilometrów, które powinny minąć, aby wymienić olej do silnika samochodu. Najbezpieczniej jest to robić co roku podczas przeglądu oraz zapisywać na kartce datę, przebieg i rodzaj zastosowanego oleju. Instrukcje polecają wymianę oleju do silnika samochodu co 10 tys., co 15 tys. lub co 20 tys. km. Przy wymianie oleju warto wymienić również filtr oleju.

Sprawdzanie i dolewanie oleju

Czasem może się zdarzyć, że trzeba będzie dolać olej, dlatego warto sprawdzać co jakiś czas stan płynów eksploatacyjnych, tak jak uczyli w szkołach jazdy. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zerknąć na wszystkich płynów przed dłuższą podróżą. Do tej czynności nie potrzeba wizyty w warsztacie samochodowym. Dolanie oleju do silnika samochodu będzie konieczne, gdy na desce rozdzielczej kierowcy ukaże się czerwona kontrolka z kapiącym olejem. Dla przypomnienia sprawdzenia należy dokonywać na płaskim podłożu, na zgaszonym silniku. Jeżeli samochód jest nagrzany, trzeba odczekać kilka minut. Następnie otwiera się maskę, wyciąga bagnet z pojemnika z olejem, wyciera suchą szmatką i zanurza ponownie w zbiorniku do samego końca. Po odczekaniu chwili wyciąga się bagnet i odczytuje się poziom oleju. Powinien znajdować się on pomiędzy poziomem minimum a maksimum. Jeżeli oleju jest mniej, należy dolać go powoli, później odczekać kilka minut i zmierzyć ponownie stan.

Zaleca się wozić ze sobą oleje silnikowe w bagażniku, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Pojemnik 1l waży niewiele, ale może zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom.